Myślę, że się z tym zgodzisz.
Z pewnością gromadzisz dużo danych. Pytanie czy potrafisz z nich wyciągnąć użytek dla podejmowania decyzji.
A może masz poczucie, że masz dużo danych, nawet coraz ładniejsze raporty i .... złudne poczucie kontroli. Może ktoś już Ci robił raporty i nic Ci nie wnosiły.
Zmień to jak najszybciej.
Przygotuj z nami system wczesnego ostrzegania - kilka obrazków, które pokażą Ci co się dzieje w Twojej firmie.
W każdym systemie do fakturowania (no, może prawie w każdym) jest możliwość eksportu danych do Excela. Osoby analizujące takie dane posługują się zestawieniami, wykresami lub tabelami przestawnymi Excela. Bardzo często niewiele w tych zestawieniach widać. Masz takie poczucie?
Nowoczesne narzędzia analityczne umożliwiają dynamiczną analizę takich danych. Na każde twoje pytanie system może odpowiedzieć w kilka sekund. Nie zrobisz tego w Excelu. Ale pojawia się pytanie - co z tego wynika? W jakich decyzjach może mi to pomóc? Co z tego, że mam taką wizualizację?
I tu się przydaje wiedza jak takie dane interpretować. Z pewnością znasz zasadę Pareto (zwana również 20/80). Chodzi w niej o to, że np. 20% klientów generuje 80% przychodów. Jak jest u Ciebie? Na wykresie widzisz analizę klientów. Od lewej do kolumny niebieskiej to Ci, którzy generują 80% Twoich przychodów (jest ich 15), a od prawej tzw, drobnica (jest ich 18). Z pewnością rozbudowałeś zasoby, aby obsłużyć tych klientów. Czy za dodatkowymi przychodami i kosztami wzrosły Ci zyski? Na jakich klientów ukierunkować handlowców? Taka analiza w tym Ci pomoże.
Te dane masz na 100%. Dlaczego tak uważamy? Bo takie dane raportujesz do urzędu skarbowego w postaci np. JPK_VAT. Ta instytucja potrafi już czerpać korzyści z takich danych. Bardzo często Twój księgowy nie.
Kolejny "obraz wart tysiąca słów". W przeciągu kilku minut możesz zobaczyć gdzie się rozchodzą Twoje pieniądze. Zawsze znajdujemy niepotrzebne wydatki - cóż, zmniejszyły Twoje zyski. Oby ostatni raz. Ale pytanie - co można z tego wyczytać dla podejmowania decyzji?
Te same dane o kosztach, ale ... na zielono zaznaczone te, które są niezbędne, na szaro - konieczne, które można obniżyć, a na czerwono - te, które można wyeliminować w przyszłości. Jak podejmiesz takie decyzje to od razu możesz zobaczyć o ile Twój zysk wzrośnie.
Wiesz już na czym zarabiasz, znasz swoje koszty, spójrz na wyniki.
© Pracownia Rozwoju Biznesu